Mimo błyskawicznego rozwoju technologii oraz Internetu wciąż wiele firm zatrudnia i potrzebuje doradców handlowych.
Kim jest osoba obejmująca to stanowisko? Zajmuje się oczywiście doradzaniem klientom w kwestiach handlowych. Dotyczy to nie tylko produktów, ale również usług (w zależności od tego, czym zajmuje się konkretne przedsiębiorstwo).
Co należy do obowiązków osoby na tym stanowisku? Z pewnością jest to budowanie, a także utrzymywanie długofalowych relacji z klientami. Taki pracownik musi również nieustannie realizować założone wcześniej plany sprzedażowe. Powinien on również cały czas pozyskiwać nowych klientów oraz obsługiwać już obecnych. Doradztwo techniczne, przygotowywanie ofert, negocjacje handlowe… To jego chleb powszedni. Musi się on zajmować tym codziennie. Oprócz tego również planuje i raportuje działania bieżące, a także monitoruje działania konkurencji i sporządza stosowne raporty.
Jakie wymagania są stawiane przed kandydatami, którzy chcą podjąć pracę doradcy handlowego? Przedsiębiorstwa oczekują od aplikujących posiadania minimum średniego wykształcenia. Nierzadko preferowane jest wyższe (w grę wchodzą różne kierunki, mile widziane są również te humanistyczne). Doradca handlowy obowiązkowo powinien posiadać prawo jazdy kategorii B, a także znać w stopniu komunikatywnym język angielski, bądź język niemiecki. Obsługa komputera na wysokim poziomie jest również elementem koniecznym do podjęcia takiej pracy. Kandydat na to stanowisko powinien być kreatywny, konsekwentny, a także dynamiczny. Umiejętność pracy w zespole jest także bardzo ceniona przez pracodawców. Pracownik musi być również odporny na stres.