Okazuje się, że każda kobieta, która jest zatrudniona tymczasowo w konkretnej firmie, a zajdzie w ciąże, może liczyć na przedłużenie umowy. Jest to możliwe, jeśli przepracuje ona łącznie dwa miesiące, na przykład jako doradca handlowy.
Czym jest praca tymczasowa?
Zatrudnienie w formie tymczasowej, będzie możliwe poprzez działalność agencji pracy tymczasowej. Warto wspomnieć o tym, że pracownik musi wykonywać konkretne obowiązki, które są zlecone mu przez pracodawcę. W takiej sytuacji często firmy decydują się na zawarcie umowy-zlecenia z daną osobą, czy też podpisywanie umowy o pracę na czas określony. Jest to wygodne rozwiązanie dla wielu różnych przedsiębiorstw.
Okres ciąży
Warto pamiętać o tym, że kobieta, która jest zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej przez okres minimum dwóch miesięcy, na podstawie samej umowy o pracę, może liczyć na przedłużenie okresu trwania tej właśnie umowy do dnia porodu. Tak wynika z Kodeksu Pracy. W takiej sytuacji, kobieta, która urodzi dziecko może liczyć na otrzymanie zasiłku macierzyńskiego. Jest on oczywiście wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od dnia porodu. Pamiętajmy również o tym, że każda pracująca ciężarna musi mieć zachowane w zakładzie pracy odpowiednie warunki. Będzie to choćby sam fakt zakazu pracy w godzinach nocnych (czyli pomiędzy godziną dwudziestą pierwszą a siódmą rano). Kobiety w ciąży nie mogą również nosić ciężkich rzeczy, z kolei praca stojąca w ciągu dziennej zmiany nie może być wykonywana dłużej, niż przez trzy godziny. Oczywiście ciężarne nie mogą pracować w szkodliwych warunkach, czy też w godzinach nadliczbowych. Niedopuszczalne są także podróże służbowe.